Aile Danışmanlığı Nedir?

Aile en az iki kişiden oluşan kan bağı olsa da olmasa da ortak hedefleri, bütçesi, birlikte yaşama arzusu olan toplumun en küçük yapı taşıdır.  Doğal olarak huzura en çok ihtiyaç duyulan ortamdır.  Ancak gelin görün ki her toplulukta olduğu gibi bu en küçük birimde de zaman zaman iletişim kazaları yaşanır. Ailenin bireyleri nasıl olduğunu anlamadan kendilerini bir kısır döngünün içinde bulurlar ve ne yapsalar içine düştükleri kaosun dışına çıkamazlar. Zamanla depresyon, hastalık ve ayrılıklar kaçınılmaz olmaya başlar. İşte böyle durumlarda tarafsız bir uzmana ihtiyaç vardır. İstanbul Kadıköy’de bulunan merkezimizde Aile Danışmanı olan kişiler bu uzlaştırıcı göreve talip olan psikolog, sosyolog, pedagog ve çocuk gelişimcilerden oluşur. Aile danışmanlığı çok dikkat ve emek ister, danışman toplamda sekiz ila on iki seansta sonlandırmak üzere görüşmeleri yapılandırır. Ailelerin bir arada ya da bireyler halinde yaptıkları bu görüşmeler sonucunda aile danışmanı mutluysa aile de kendi çözümlerini sağlıklı bir şekilde bulmuş demektir. Kalabalık ailelerin sorunları bütünleşiktir, bunun anlamı; sorunlarda bazen herkesin bir payı vardır. Önemli olan herkesin kendi payını net bir şekilde görebilmesi ve kendi çözümünü oluşturabilmesidir.  Aynı şekilde çift danışmanlığı özellikle bir araya gelmeye karar verme aşamasında önem kazanır. Birlikteliğin sağlam bir temele oturması için iletişim şekillerinin masaya yatırılması sonradan inşa edilecek ilişkinin temelinin sağlam olmasını sağlar. Çocuk ergen danışmanlığı ise başlı başına uzmanlık isteyen bir alandır. Aile danışmanının yapacağı çeşitli testlerle varacağı sonuçları ailelerle paylaşması ve onlarla da seanslar yapması gerekmektedir. Çocuklar ailelerinin aynasıdır. Aile danışmanının görevi bu aynada herkesin kendini rahatlıkla görmesini sağlamaktır.

Hayatın kolay ve keyifli olması aslında çok kolay, sadece neyi, nasıl, ne zaman ve ne kadar yapacağımızı bilmeye ihtiyacımız var. Aile sistemi içerisinde işlev bozulmalarına neden olan, aile ve bireylerin, bireysel gelişimlerini ve yetiştirilmelerini olumsuz yönde etkileyen, aile yaşam döngüsü ve gelişimsel farklılıklar ile eşler arasında ilişki ve iletişim sorunlarına yol açan, anne baba olarak rol ve sorumluluklarını sağlıklı bir biçimde yerine getirmelerini güçleştiren ve aile üyelerinin psiko-sosyal ve ekonomik yapılarını tehdit eden sorunların oluşmadan önce engellenmesi ve ortaya çıkan sorunların çözümlenmesinde birey ve aile ile çalışmak için buradayız, sevgiyle sizi bekliyoruz.

Bazen de eşler ayrılma aşamasına gelmişlerdir. O zaman da o süreci en hasarsız şekilde geçirmeye ihtiyaçları vardır. Aile danışmanlığı bu aşamada da çok önemli bir görevi üstlenir ve sürecin en iyi şekilde yönetilmesine katkıda bulunur. Her sonun yeni bir başlangıç olduğunun bilincinde olarak “Hiçbir şey için geç değildir” diyoruz. Yolunuz açık olsun.

Henüz yorum yok

Yorum Yazın