Yasemin Conker

Sonunda anladım ki; herkes kendisi için olan en uygun yöntemi bulabilir ve kendisini iyileştirebilir,
potansiyelini artırabilir, hayatını neşe ve huzur içinde yaşayabilir.

Yasemin Conker, Şişli 19 Mayıs İlkokulu, İstanbul Alman Lisesi’nde okudu. Ankara Üniversitesi DTCF Sosyoloji bölümünü yarıda bırakmasının ardından 2013 yılında (40 yıl sonra) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümüne yeniden başladı ve 2017 yılında mezun oldu. 2018 yılında Marmara Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı sertifika programını bitirdi.

 

Sosyoloji derslerinin yanı sıra felsefe, psikoloji, sanat tarihi, uygarlık tarihi, siyaset bilimi, matematik, edebiyat gibi dersleri aldı. Böylelikle daha önce pratik olarak gelişmiş ve geliştirmiş olduğu konuların akademik literatürdeki yerleri üzerine çalıştı ve tüm bu konulara dair geniş bir bakış açısı ve deneyim kazandı.

 

Liseyi bitirdikten ve evlendikten sonra eşiyle birlikte birçok seyahat yaptı. Dünyayı ve değişik kültürleri yakından görme fırsatı yakaladı. Bu sürede birçok farklı alanda ticari işer yaptı; Ankara’da Benetton mağazaları açtı, daha sonra kurduğu eğitim danışmanlığı şirketi ile yurt dışı eğitimlere öğrenci gönderdi. 1997 yılında ise doğduğu ve büyüdüğü şehre, İstanbul’a geri dönerek Yeniköy’de bir emlak şirketi kurdu ve çalışmalarına devam etti. 2014 yılına kadar çok zorlanarak yaptığı bu işlerde, sonraki yıllarda yaptığı içsel çalışmaların ardından çok farklı bir tat ve tempoda, severek çalıştı.

 

1976 yılında kızı ve 1980 yılında oğlu dünyaya geldi. Çocukları konusuda ise şöyle diyor Yasemin Conker;

“Çocuklarıma tam zamanlı annelik yaparak onları çok iyi yetiştirdiğimi sandım. Bugün onlar da kendi çocuklarını yetiştirmeye çalışıyorlar ve çok yoruluyorlar. Onlara baktığımda vaktiyle kendi yaptığım yanlışları çok net görüyorum, ama bana soru sormadıkları sürece bir şey söylememeyi, onlara akıl vermemeyi seçiyorum. Çünkü akıl vermenin HİÇ BİR işe yaramadığını biliyorum.”

Yaptığı Ana-Baba Motivasyonu çalışmalarında akıl vermiyor, herkesin kendi karakteri ve çocuğunun karakteri doğrultusunda nasıl bir yol izleyeceğini bulmasına yardımcı oluyor. Bu çalışmaları toplu halde yapabildiği gibi kişiye özel de uygulayabiliyor.

 

Hayatın içinde çeşitli zorluklarla karşılaştıktan, defalarca eş, iş, ev değiştirdikten sonra hayatta çok zorlandığı bir noktaya geldiği 2000’li yılların başında kendini incelemeye başladı. Neyi nasıl yaptığını, nelere inandığını, neleri seçtiğini inceledi ve düşüncelerini değiştirmeye başladı. Doğal halimizin sağlıklı, bolluk içinde ve iyi ilişkiler içinde olduğunu gördü. Kendi içerisinde iyileştikçe başkalarına dokunmaya başladı.

 

İçimdeki Yolculuk 1, 2, 3 adında 3 tane kitap yazdı ve çok sayıda seminer verdi.

 

“Sonunda anladım ki; herkes kendisi için olan en uygun yöntemi bulabilir ve kendisini iyileştirebilir, potansiyelini artırabilir, hayatını neşe ve huzur içinde yaşayabilir. Bunun için sürekli bir hocaya ihtiyaç yoktur. Bir yöntemin bir defalık gösterilmesi yeterli olmalıdır.”

 

2016 Kasım’da İYİ OLDUM adlı kitabı çıktı.

 

“Uyguladığım yöntemlerle eski ben adeta öldü, yerine yepyeni birisi doğdu. Eskiden sinirli, acılı, öfkeli, hasta, geçimsiz, yorgun iken şimdi hayattan çok fazla zevk alan, yaşama sevinciyle dolu, neyi, ne zaman, nasıl ve ne kadar yapması gerektiğini bilen, insan ilişkileri sevgi ve saygı içinde, sağlığı tam olarak iyi yeni birisi oldum.”

 

Yasemin Conker çalışmalarında, sadece kendinde denediği ve olumlu sonuçlar aldığı uygulamaları paylaşıyor.