İçsel Çalışma: Şiddete Şahit Olmak [Youtube]

Yasemin: Alime’ciğim hoş geldin,

Alime: Merhaba

Yasemin: Sosyal medyadan mı gördün?

Alime: Bir arkadaşımın sosyal medya hesabından, ortak whatsapp hesabından sizi gördüm. Çok zorlu bir süreç yaşıyordum, bir şiddete maruz kaldım.

Yasemin: Nasıl, ne gibi diyebilir miyim, sorabilir miyim?

Alime: Yaşadığım köyde, ev sahibi, evden çıkmamı isteyen ev sahibi, bana gelen misafire aldırdı. Üç kişi saldırdılar.

Yasemin: Niye yapıyor böyle bir şey?

Alime: Beni korkutmak için

Yasemin: Sana çık mı diyordu önceden?

Alime: Çık dedi, ben çıkacağımı bildirdim. Ev arıyorum ama o sırada çalıştığım için hemen çıkamayacağımı da söyledim zaten. 1-2 ay içinde çıkarım dedim. Bana da çok uzun yıllardır görmediğim okul arkadaşım ziyaretime geldi. 18 yıldır görmüyorum, hatta geldiğinde tanımadım, o kadar zaman geçmişti. Değişmiş. Kahve içtik, neyse ev sahibim onun yanında da çıkmam için böyle kabaca bağıra çağıra konuştu, evin önünden geçerken. Arkadaşım da erkek, bizim orada misafirlere bu şekilde, misafirin yanında böyle söylenmez gibi daha üst perdeden bir tarzda konuştu. Ev sahibim sanırım çok rahatsız oldu, yarım saat sonra Figen, oğlunu damadını çağırdı biz evden çıkarken, arkadaşıma sopayla, başına işte sonra 3 kişi dövdüler. Ben ne yapacağımı bilemedim. Yani hiç müdahale etme şansım yoktu. İçeri girip, jandarmayı ve ambulansı aradım.

Yasemin: Bir derin nefes al ver. Sonra.

Alime: Neyse, o süreçten sonra ben kekeme oldum. Şu anda olayı hatırlayınca da aynı duyguyla kötü hissediyorum. İşte bir ay kadar geçmişti, arkadaşım ağır yaralandı, tedavi oldu falan. Hayati tehlikeleri ortadan kalktı, şuan durumu iyi.

Yasemin: Polise, jandarmaya…

Alime: Jandarma geldi zaten, ambulans, jandarma dikişler falan falan. Ben çok kötü hissettim. Bana gelen bir misafir şiddete maruz kaldı ve ben hiçbir şey yapamadım. Yani ölebilirdi ve ressam arkadaşım. Gözüyle çalışıyor, eliyle çalışıyor. Bu duyularını kaybetme riski olabilirdi.

Yasemin: Bir derin nefes al, bir daha.

Alime: Sonrasında bir ay kadar sonra, ben üzerimden zaten atamadım, çok çaba harcadım. Derin nefesler aldım. Bir çok bildiğim yöntemleri denedim.

Yasemin: Ne yaptın? Pardon bu önemli, ne yaptın?

Alime: Doğaya odaklanıp, zaten bir köyde yaşıyorum, yürüyüşler yaptım, bisiklete bindim, derin nefes alıp işte bıraktım, anda kalmaya çalıştım ama başaramadım.

Yasemin: Derin nefes al ver, gözlerini kapat lütfen. Şimdi orada o filmin içindesin ya , film oynuyor sürekli zihninde, orada ya ölseydi, ya şöyle olsaydı ya böyle olsaydı ya oraya bir bakalım, bir temizleyelim. O sahne, o film, o sinemadan çık. Şöyle ki; o sahneyi gördün ya, dayak yiyor çocuk, adam. Tamam mı? Orada koskoca bir evreni görür müsün? Her şey mesela aslanlar da işte başka hayvanları yiyor, her şey bir düzen içinde bir şey oluyor, bir görür müsün? Derin nefes al ver. İşte dünya dönüyor, okyanuslar taşmıyor, sahillere çıkmıyor yani bir düzen var. O düzenin içerisinde o  arkadaşın da hangi enerjisiyle o dayağı yiyorsa izin ver yesin bir kere. Ciddi söylüyorum bir yesin yani. Demek ki bir sert çıktı, sert konuştu o ters tepti. Topu attı, tenis topu gibi, duvara çarptı, ona çarptı. Tamam mı? O o deneyimi yaşıyor. Sen orada büyük ihtimalle suçlanma mı ne hissetinse, benim yüzümden oldu neyse, içimizde vık vık eden korkularımız zaten. Onları da bir kucakla lütfen şimdi. Kucakla. Tamam ben de korktum, ben de suçlu hissettim kendimi, kucaklıyorum ve şu anda dönüştürüyorum. Sevgiye dönüştürüyorum. Kucakladığın zaman dönüşüyor. Ondan kurtulmaya çalıştıkça olmuyor, filmden çıkamıyoruz. Kucakladık. Serbest bırakıyoruz şimdi, sevgiye dönüştürüyoruz. Bırakıyoruz. O an oldu ve bitti ve kimse ölmedi. Demek ki bir karma bir bir şey yaşanacaktı, ekti biçti bir şey oldu ve bitti. Gerçekten zihninde bittiğini gör ve dağılsın, o bulut dağılsın zihninde.

Alime: Dağıtamıyorum.

Yasemin: Ama izin ver. Bundan beslenmiyorum de.

Alime: Bundan beslenmiyorum.

Yasemin: Bunu bırakıyorum, buna tutunmuyorum. Bu oldu ve bitti. Aynı trafik lambası yeşil yandı, karşıya geçtim. Kırmızı yanmıyor artık gibi. Geçtiğini gör. Geçti bu buradan, bitti. Şimdi anda kalma meditasyonları işte bunun için çok önemli. Onların da teknikleri var. Öyle yapmamışın. Evet derin nefes almışın vermişin ama teknikleri bilmiyorsun demek ki. Teknikleri ben başka bir videoda yapacağım, yaptıracağım hatta çakralar. Çakralar çok duyuluyor fakat tam olarak anlaşılmıyor ne olduğu. Onu da yapacağım. Çünkü ya onlar da kadim bilgilerden geliyor. Yani evet burada bilim diye bir şey var ama aslında hepsinin birleşmesi lazım, hepsinin kaynaşması lazım. Sıkıntı orada. Geçmiş olsun.

Alime: Teşekkür ederim.

Yasemin: Rica ederim.

Alime: Sonra sizin videonuzu seyrettim. Halen kekelediğim süreçte, onu seyrettikten sonra eski bilgilerimi hatırladım ve onları hatırlayınca benim kekelemem geçti.

Yasemin: İşte, yani daha eskisini hatırlayınca. Daha doğrusunu. Daha bizim fabrika ayarlarımızı.

Alime: Ama yeteri kadar değiştiremedim sanırım ki, olayı hatırladıkça zaman zaman tekrarlıyor.

Yasemin: İşte olay hafızaya düşerse, o bitti deyip, hatta onu sana hatırlatana içerdeki ego kısmımız, o ego bizi böyle çok yoruyor maalesef. Ona da kim hatırlatıyor bakayım de, ona bir kıyafet giydir. Ben yaparım bazen. O nasıl bir kılıkta acaba ve onu o kıyafetiyle yolcu et. Güle güle de. O görevini bıraksın mesela. Böyle teknikler yapmak, kullanmak lazım.

Alime: Sonra düşündüğümde de neden öyle bir olay yaşadığımı, daha önce bir konuşmamda ben yine ev arıyorum işte, başka bir eve taşınmak için. Konuşma anında da ben hep ev sahibi şiddetine maruz kaldım diye bir cümle kurduğumu hatırlıyorum ama daha önce böyle bir şey hiç olmadı.

Yasemin: Kim bilir.

Alime: Böyle bir cümle kurdum.

Yasemin: Peki birisi böyle bir şiddete maruz kaldı mı, senin tanıdığın daha öncelerden.

Alime: Hayır, yani ev sahibi şiddetine maruz kaldım da bu şekilde, modelde ilk defa. Farklı model yaşadım.

Yasemin: İşte o modeli söyledikçe, işte söz büyü. Söz büyü bu yani.

Alime: Onu hatırladım, bunu ben oluşturdum sanıyorum. Onu fark ettim.

Yasemin: Ama artık oradan çıkıyoruz, o sinemada o filmi çok gördük. Çıkalım, başka filmler var.

Alime: Evet o filmler zaten bir daha hiç seyretmek istemiyorum. İçinde olmak da istemiyorum.

Yasemin: Tamam, süper.

Alime: O film bitti.

Yasemin: Tamam, yeni hayatına hoş geldin o zaman. Sağ ol iyi ki geldin bugün. Teşekkürler

Henüz yorum yok

Yorum Yazın