Kendimi Yeterli Hissetmiyorum [Youtube]

Yasemin: Esen’ciğim hoş geldin

Esen: Hoş bulduk.

Yasemin: Demin konuştuğumuz konular vardı. Onunla ilgili mi sorun, galiba öyle hissettin.

Esen: Evet, onunla ilgili çalışmak istiyorum.

Yasemin: Nasıl soracaksın? Soruyu içinden de sorabilirsin, dışında da sorabilirsin.

Esen: Tamam, konu şu: Ben para kazanmakla ilgili adım atmak istiyorum ama hiçbir zaman o şeye, tamam işte şimdi başlayabilirim noktasına gelmiyorum. Niye gelmiyorumu sorguladığımda da, yeteri kadar tam olmadı. Yeteri kadar bilgi donatmadın, yeteri kadar kısacası.

Yasemin:Şimdi ikinci soruyu sor o zaman. Şimdi niye gelmiyorum bir soru ama beyin için anlamlı bir soru değil. Niye gelmiyorum, gelmiyorum. Cevap kısa gibi ama dedin ya yeteri kadar kendimi yeterli hissetmiyorum. Gözünü kapat, derin nefes al ver, nerede bunu hissettim, bu duyguyu nereden taşıdım bu günüme, yani nerede kendimi bir şey yapmak istedim de yeteri kadar yeterli hissetmedim. Aynı böyle sor ama içine. Bur soruyu formüle edip sor. Ne geliyor?

Esen: Şey geliyor, ilkokul. Ondan sonra, kolej sınav dönemi.

Yasemin: Kolej sınavına mı gireceksin?

Esen: Evet.

Yasemin: Nasıl hissediyorsun kendini?

Esen: Çalışıyorum aslında ama tam böyle çalışmak da istemiyorum. Ondan sonra bir sürü kitaplarım, kitaplarım var. Ders çalışıyorum devamında ama çok da böyle şeyli çalışmıyorum.

Yasemin: Yani yeterli olabileceğine mi inanmıyorsun, orada ne oluyor sana, ne hissediyor oradaki sen?

Esen: Yani herhalde girmek istemiyor, sınav şeyine girmek istemiyor.

Yasemin: Evet, peki, çok güzel. Derin nefes al ver. Gözlerini açabilirsin. Şimdi bak, aslında biz ne yapıyoruz biliyor musun? Bir şeyi çok istiyoruz, istiyoruz diyoruz. Ağzımız söylüyor, içeride beynimizin bir katmanı hiç istemiyor. Yani istiyor olsak yaratırız çünkü. İstesek ve yapabileceğimize inansak anında yaratım başlıyor. Yaratım öyle bir şey. Hatta bugün bir çekimde bir arkadaşımız dedi ki ben cerrah olmak istiyordum ama başka bir katmanda istemiyor, aynı onun gibi. O koleje girmek istememişin. Demek ki senin de yani içsel olarak, orada daha ne düşündün artık ne hissettin, ne yaptınsa veya başka bir yerde başka bir arkadaşın, başka bir okula mı gidiyordu, oraya mı gitmek istiyorsun? Orayı bulacaksın. Sonra orada aslında girseydim ben kazanırdım, isteseydim e kendini geçirip, geçirebilirsin yani her duyguya kendimizi geçirebiliyoruz ve sadece istememişim, olabilir istemeyen beni sevip, kabul edip, kendimizin her halini. Şimdi buradaki hale geçip, tekrar gözünü kapatıp, şimdi ben neyi istemiyorum buradan para kazanmayı soracaksın. Çünkü istesen yaparsın.

Esen: Anladım. İsteme kısmı üzerine çalışacağım ben.

Yasemin: Aynen. Niye yeteri kadar istemiyorum? Veya niye bunu istiyormuş gibi gözüküyorum? Niye potansiyel kalmayı seviyorum? Doğru sorular bunlar. Mesela biri der ki ben işte çok evlenmek istiyorum. İstese evlenir. İstemediği için evlenmiyor. İstiyorum diyor, potansiyel en iyi damat adayı veya en iyi gelin adayı kalmak istiyorum çünkü veya çocuk istiyorum diyor çocuğu olmuyor. Niye olmasın ki? Çocuk isteyip de olmaması mümkün değil. Niye istemiyorum diye soracak içine olmuyorsa eğer.

Esen: Tamam.

Yasemin: Teşekkürler.

Esen: Ben teşekkür ederim.

Henüz yorum yok

Yorum Yazın