Tekamül Mü Yoksa Kendi Özünü Bulmak Mı? [Youtube]

Yasemin: Ferahnaz’cığım hoş geldin.

Ferahnaz: Hoş bulduk.

Yasemin: Şöyle yapıyoruz, istersen kendini tanıtıyorsun, ismini soyadını söylüyorsun, istersen mesleğini söylüyorsun, istersen hiç tanıtmıyorsun sorunu soruyorsun. Nasıl istersen…

Ferahnaz: O zaman ben direkt soruma geçeyim. Benim sorum aslında bütün yaşanılanların temelini kapsıyor zannediyorum. Tekamül senin için nedir?

Yasemin: Şimdi şöyle, tekamülde hiyerarşik bir yapı var, tamam mı? Ben, yani evrende varsa bile hiyerarşi, diyelim bizim görmediğimiz bilmediğimiz bir sürü enerji, bir sürü varlık var olabilir, vardır zaten tek biz olamayız ama ben o hiyerarşi kısmıyla ilgilenmediğim için tekamülle de ilgilenemiyorum. Çünkü ben şuna, yani kimsenin kimseden daha tekamül etmiş olabilirliğine inanmıyorum. Evet kendi içinde kendine dönebilir. Yani kendi ile yarıştığı için herkes, hani dışarda kimse yok. Şunu demek istiyorum, herkesin kendi bir evreni var, herkes dışarda gördüğünde kendisini görüyor. Yani bir sürü aynayla kaplı gibiyiz. Sanki sen merkezdesin, ayna kaplı bir odada gibisin. Şimdi aynada mesela, bir gömleğinin eteği kıvrık böyle, aynada görüyorsun kıvrık olduğunu, aynada düzeltmeye çalışırsan nasıl düzeltemezsen, başka bir insanda düzeltemiyoruz. Bunu düzelttiğimiz zaman aynada baktığımızda düzgün görüyoruz. Dolayısıyla biz bunu düzgünsek, bu tekamül etmek midir yoksa kendi içine gömmek, özünü bulmak mıdır bunun adını bilmiyorum ama tekamül bana kelime olarak bu anlamından dolayı, mertebe mertebe anlamından dolayı iyi gelmiyor. Çünkü o zaman bir ayrılık oluyor. Halbuki ayrılık yok. İnsanlar arasında bir birlik var, bütünlük var.

Ferahnaz: Peki, bu konuyla ilgili bir çok yorum var, bir çok fikir var, söylenilen bir çok şey var. Tabii sonuçta biz düşündüğümüzü yaratan ve de yaşadığımız hiçbir şeyin tesadüf olmadığını bilen insanlar olduğumu için senin açından nasıl, bunu öğrenmek istemiştim.

Yasemin:Çok teşekkür ederim, iyi ki geldin.

Henüz yorum yok

Yorum Yazın