Torunlarıma Mektuplar: El Öpmek

Sevgili Kuzey,

Bugün elimi öpmeye bana geldin. Bilsen ne hoş geldin:)) Ben de tuttum senin elini öptüm.

Artık yedi haftalık oldun, geçenlerde kırkın çıktı, öyle derler, kırkı çıktı. Bebeklerin doğumundan kırk gün sonra artık uyku ve yemek düzenlerinin oturduğuna inanılır ve dışarıya çıkarılacak hale geldiği için adetlerimiz doğrultusunda el öpmeye büyüklerine giderler.

Ne güzel adetlerimiz var, bakar mısın? Başka ülkelerde çok gezdim ama oralarda böyle şeyler duymadım, mutlaka vardır bir şeyler, gel gör ki bizimkiler pek güzel. Bizim ülkemizde büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpülür, bakar mısın ? Ne kadar sıcak, sevgi ve saygı dolu, güvenli ve kalıcı, tanıdık ve yakın..

Sonra ben sana bir torbada 2 tane yumurta, bir torbada 2 ekmek, bir kavanozda şeker, bir torbada da tuz, annene de 1 kutu krem verdim. Neden biliyor musun? Ömrün uzun, bolluk, bereket içinde, huzurlu ve sağlıklı geçsin diye. Onların her biri birer simge, önemli olan böyle ritüellerle inançları pekiştirmek. Annen ve baban senin öyle yaşayacağına inandığı zaman sana öyle davranacaklar, dolayısıyla sen de öyle olacağına inanacaksın ve neye inanırsan onu yaşayacaksın. Güzelliğe bak!

Resimde tombik kollarını sallayarak mallarına bakıyorsun:)) “Nasıl taşıyacağız bunları bakalım?” der gibi:)

Henüz yorum yok

Yorum Yazın