Torunlarıma Mektuplar: Üniversite’ye Dönüş

Sevgili Derin ve Kuzey, Bundan çok yıllar önce dedenizle ilk evlendiğim yıl aynı zamanda üniversiteye başlamıştım, Ankara Üniversitesi-Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi sosyoloji bölümünü kazanmıştım. İlk tercihimdi ve bu dalda en yüksek puanı nedense orası istiyordu, gelin görün ki anarşik olaylar bir yandan Aymin doğdu öte yandan, devam mecburiyeti kondu derken ben okuldan ayrıldım ve bir daha da arkama bakmadım. Ta ki geçen yaz tesadüfen duyduğum üniversitelilere af yasasına kadar da hiç oralı olmadım.

6353 sayılı yasa tüm zamanları kapsıyor. Yani okumayanı dövüyorlar:) Her zamanki ani kararlarımdan biriyle tekrar okumaya niyetlendim ve tatil dönüşü DTCF’ne baş vurdum. Bir sürü evrak istediler (Savcılık’tan sabıkası yoktur kaydı, muhtardan ikametgah belgesi, lise diploması gibi)hepsini tamamladım ve öğrenciliğe tekrar hak kazandım. Dönem başlamış olduğu için öğrenciliğimi dondurdum, sonra da naklimi MSGSÜ- Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne istedim, oraya da kabul edildim ve bugün kaydımı yaptırdım.

Okula adımımı attığımda karşımdaki duvarda Birden içimde bir ümit belirdi, bu defa olur mu acaba? Eşitlik, kardeşlik, özgürlük mümkün mü ve eski gençlerin yapamadığını yeni gençlik yapar mı acaba dedim? İkinci baharım bu resimle başladı:) Gelişmeleri size aktarmaya devam edeceğim, tabii sadece kendi gözlüğümle:)

Henüz yorum yok

Yorum Yazın